G-KPKD81MS6D

Gayrimenkul sektörü pandemiye rağmen yılı iyi kapatıyor

 

Gayrimenkul sektörü pandemiye rağmen yılı iyi kapatıyor

Pandemi nedeniyle gayrimenkul sektörü kısa süreli durgunluğu ve hızı bir arada yaşadı. 2020 yılının on bir ayında toplam 1 milyon 393 bin 335 adet konut satışı gerçekleşti. İkinci el satışlarda ise %35,2 artış gözlendi. Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, 2020’nin Kasım ayı sonu itibarı ile konut satış adedinin geçen seneyi geçtiğini belirterek, hem 2020 yılını değerlendirdi hem de 2021 için öngörülerde bulundu.

Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, 2020 yılı ile ilgili tespitlerinde; sektörün pandeminden Mart, Nisan ve Mayıs aylarında oldukça negatif etkilendiğini, bunu konut satış adetlerinde de sert düşüşlerle gördüklerini belirtti. Açıklanan cazip konut kredisi kampanyası ile sektörün toparlandığını ve geçen senenin üstünde bir satış rakamı ile yılın kapanmasını beklediklerini ifade etti.

 

Türkiye genelinde 2018 son çeyreğinden itibaren konut satış fiyatlarında düşüş gördüklerini ve Eylül 2019 itibarı ile toparlanmaya başlayan sektörün 2020 yılına hızlı başladığını da sözlerine ekleyen Öğüt, 2020 yılını değerlendirerek, 2021 için de önemli öngörülerde bulundu.

Temmuz ayında rekor seviyede satış gerçekleşti

 

2020 yılının Mart ayında pandeminin etkilerinin ülkemizde de görülmeye başlaması ile birlikte Nisan ve Mayıs aylarında konut satış adetlerinde ciddi düşüşler gördük. 2020 Mart, Haziran döneminde hayatımızda ilk defa karantina kavramı ile tanışmamızla birlikte yeni yaşam düzeni yeni konut talebini yarattı. Yazlık bölgelere, müstakil ve bahçeli konutlara talep arttı. Haziran ayında 0,65’lere çekilen konut kredisi faiz oranları ile birlikte Haziran ayında konut satış adedi arttı ve Temmuz ayında rekor seviyede satış gerçekleşti. Kredi faiz oranlarının yeniden artması ve talebin kampanya döneminde büyük oranda karşılanması ile birlikte Ağustos ayından itibaren adetler düşmeye başladı. Pandemide vaka sayılarının yeniden yükselişe geçmesi sonucunda da Eylül, Ekim ve Kasım aylarında geçen sene aynı döneme göre konut satış adetleri daha düşük gerçekleşti.

Yabancılara yapılan konut satışları azaldı

 

Tüm yaşananlara rağmen, 2020 yılının 11 ayında toplam 1 milyon 393 bin 335 adet konut satışı gerçekleşti. Bu rakamı geçen sene aynı döneme göre %21,5 daha yüksek ve bu rakam ile Kasım sonu itibarı ile konut satış adedi geçen seneki 1 milyon 348 bin 729 rakamını geçmiş oldu. 2020 yılında ipotekli satışlar geçen sene aynı döneme göre %98 artış göstermiş oldu ve ipotekli satışlar toplam satışların %40’ını oluşturdu. 11 aylık satışlar satış durumuna göre incelendiğinde ise ikinci el satışlarda geçen sene aynı döneme göre %35,2 artış, sıfır konut satışlarda ise %0,836 bin 385 olarak gerçekleşti.

Arazi fiyatlarındaki artış ise %32,43 oldu

 

Konut satış adetlerindeki artış ve pandemi ile artan arsa ve arazi talebi fiyatları da etkiledi. Endeksa verilerine göre, Türkiye genelinde konut satış fiyatları son 1 yılda %32,41, kira fiyatları ise %18,54 artış gösterdi. Türkiye genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.815 TL, ortalama konut satış fiyatı 365 bin 950, ortalama kira bin 484 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 19 yıl oldu. Türkiye genelinde arsa fiyatlarında yıllık artış %31,25, arazi fiyatlarındaki artış ise %32,43 oldu.

Depolar ve lojistik alanlarına olan ilgi artacak

 

Pandeminin dünya ekonomisi üzerinde yarattığı küçülme etkisi tartışılmaz. Salgın ile birlikte sosyal hayata ve iş hayatına dair pek çok şeyin değişimine tanıklık ediyoruz. Zaten büyümekte olan teknoloji şirketlerinin salgın sebebi ile birlikte birkaç yılda ulaşacakları noktaya bir senede geldiklerini görüyoruz. İş yapış şekillerimiz değişti. Her gün ofislerimize gitmesek de işlerimizi başarı ile devam ettirebildiğimizi öğrendik. Bunun ticari gayrimenkul tarafındaki ihtiyaçları ve dolayısıyla sektörü etkileyeceğini öngörüyoruz. Pandemi ile birlikte çok yüksek oranda artış gösteren e-ticaret işlem adetleri nedeniyle depolar ve lojistik alanlarına olan ilgi de artacak. Bunun yanı sıra alışveriş merkezleri yeniden işlevlendirme, yeniden pozisyonlama, yenden kiralama projelerine başlayacak. Ofis tarafında ise daha küçük metrekareli ofislere olan ilgi artacak.

 
 

Paylaş